Opony rolnicze

Najczęściej wybierane opony:
11.5/80-15.3
550/60-22.5
560/60R22.5
14.9-28
18.4-34
6.00-16
400/60-15.5
17.5-24
17.5R24
500/50-17
Pokaż wszystkie

Znaleziono 1916 opon w cenie od 24 zł do 52996

Przeznaczone do pracy w trudnych warunkach, z ciężkim sprzętem i na wymagającym podłożu - opony używane w nowoczesnych gospodarstwach rolnych muszą zapewniać doskonałe osiągi na różnych glebach, przy zmiennych prędkościach i zróżnicowanych obciążeniach. Umiejętnie dobrane, zapewniają optymalne zużycie paliwa, odpowiedni stopień ugniatania ziemi i długi okres eksploatacji. W naszym asortymencie znajdziesz mocne, wysokowydajne i wytrzymałe opony rolnicze przeznaczone do ciągników, kombajnów, przyczep i maszyn, które dopasujesz pod względem wymaganych parametrów. Nasi specjaliści pomogą Ci w doborze odpowiedniego ogumienia - skontaktuj się z nami, by skorzystać z fachowej konsultacji.

Oferta oponyexpress.pl to szeroka gama rozwiązań w dużej rozpiętości cenowej - od produktów premium, przez rozwiązania klasy średniej, aż po tanie opony rolnicze zaliczane do klasy ekonomicznej. Dostarczamy rozwiązania znanych i cenionych na rynku producentów: Alliance, Bridgestone, Continental, Cultor, Dębica, Firestone, Globestar, Goodyear, Kabat, Kenda, Kleber, Lassa, Michelin, Mitas, Nokian, Sava, Speedways, Taurus, Trelleborg, Vredestein, West Lake, a także produkty wytwarzane w krajach należących do Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), czyli opony rosyjskie, ukraińskie czy białoruskie. Sprawdź naszą ofertę i wybierz niezawodne opony rolnicze.

Opony rolnicze - przeznaczone do trudnych warunków eksploatacyjnych

Różne warunki terenowe, duże obciążenia i zmienne prędkości wymagają od rolników doboru odpowiedniego ogumienia - o maksymalnej przyczepności i jednocześnie zmniejszonym nacisku na glebę, ze specjalnymi wzmocnieniami i optymalnymi właściwościami samoczyszczenia. Im lepsza i trwalsza opona do ciągnika, kombajnu czy przyczepy rolniczej, tym większa jej wydajność, lepsza ekonomia jazdy i efektywność paliwowa maszyny, a także mniejszy poziom ubijania gleby. Z tym wszystkim wiążą się również znaczne oszczędności, zarówno w zakresie finansów, jak i cennego czasu podczas zbiorów. Opony do maszyn rolniczych są łącznikiem pomiędzy mocą silnika a glebą, dlatego w znacznym stopniu odpowiadają za jakość i wydajność wykonywanych prac. Ich umiejętny wybór stanowi istotny wskaźnik efektywności gospodarowania oraz ochrony gleby. Nowoczesne traktory czy kombajny charakteryzują się dużą mocą, dlatego potrzebują ogumienia przystosowanego do trudnych warunków eksploatacyjnych. Opony rolnicze muszą dziś sprawdzać się przy dużych obciążeniach i zmiennych terenach, oferując jednocześnie mniejsze zużycie paliwa i zwiększoną produktywność, przy jednoczesnej ochronie upraw. Sprawdź, jakie opony wybrać do przyczepy rolniczej, ciągnika czy kombajnu.

Jak dobrać opony rolnicze?

Opony do ciągników, kombajnów, przyczep i maszyn rolniczych należy dobierać pod kątem następujących parametrów:

 • dobre właściwości trakcyjne, czyli zdolność przenoszenia mocy silnika na poruszanie pojazdu, a co za tym idzie unikanie uślizgu - tak, aby nie uszkadzać gleby;
 • mniejsze zużycie paliwa, co ma związek również z trakcją,
 • niski stopień ugniatania gleby - tak, aby traktować glebę z odpowiednią ostrożnością,
 • wysoka przyczepność, czyli większa powierzchnia styku z podłożem,
 • właściwości samoczyszczenia,
 • przebieg opony w całym okresie eksploatacji.

Jakiej firmy opony rolnicze wybrać?

Opony do traktora, kombajnu i innych pojazdów rolniczych dzielą się na 3 klasy: ekonomiczną, średnią oraz premium. Te ostatnie produkowane są przy użyciu zaawansowanych technologii - zapewniają najlepsze osiągi, wysoką wydajność oraz długi okres eksploatacji. W tej grupie produktów kluczowa jest zarówno mieszanka gumy, jaką zastosowano w produkcji, jak i kształt bieżnika. Dzięki temu opony rolnicze klasy premium charakteryzują się najlepszą wytrzymałością i gwarantują wyższą ekonomię jazdy. To produkty najczęściej wyróżniane w niezależnych testach czasopism oraz organizacji motoryzacyjnych. Ceny opon rolniczych klasy premium nie należą do niskich, ale na rynku zaobserwować można rosnącą sprzedaż ogumienia dobrych marek - to oznacza, że rolnicy mają coraz większą świadomość na temat tego, jak wielkie znaczenie dla optymalizacji kosztów i wzrostu produktywności ma wybór dobrej jakości ogumienia. Opony rolnicze klasy premium produkowane są przez takie koncerny jak Michelin, Trelleborg, Continental, Goodyear, Bridgestone, Nokian czy Yokohama.

Tym, którzy poszukują kompromisu pomiędzy produktami premium a niskobudżetowymi, polecane są opony traktorowe klasy średniej. Tego rodzaju rozwiązania charakteryzuje bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Opony ciągnikowe klasy średniej produkują m.in. Firestone, Mitas czy Alliance. Dla tych, którzy chcą kupić opony rolnicze najtaniej na rynku, produkowane są opony ekonomiczne, pochodzące zwykle od mniej znanych, ale niekiedy wartych uwagi marek. Najtańsze opony rolnicze to między innymi te oferowane przez marki Speedways, Kabat, Cultor i pozostałe. Wyboru odpowiedniej klasy należy dokonać w oparciu o rodzaj maszyny rolniczej oraz poziom jej eksploatacji.

Warto pamiętać o tym, że zakup ogumienia to inwestycja na lata. Mając na uwadze nadmierną eksploatację opon rolniczych, zwłaszcza w sezonie, kiedy wszelkie przestoje lub opóźnienia w zbiorach nie są wskazane, nie warto oszczędzać.

Jakie opony rolnicze - radialne czy diagonalne?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje opon rolniczych: radialne i diagonalne, które różnią się między sobą strukturą wewnętrzną. Radialne opony rolnicze mają wzmocnione czoło i charakteryzują się tym, że kordy osnowy poprowadzone są prostopadle do drutówki. Takie ułożenie sprawia, że odkształceniom ulegają ściany boczne i bark opony. Czoło z kolei bardzo dobrze przylega do gleby, co pozwala na równomierne rozłożenie sił wywieranych przez traktor czy inny pojazd rolniczy. Dzięki oponom radialnym możliwa jest praca przy dużo niższych ciśnieniach, co ma wpływ na mniejsze ubijanie gleby i zwiększenie przyczepności. Większa powierzchnia styku maszyny z podłożem sprawia, że ograniczone zostaje także ryzyko poślizgu kół. Do dodatkowych zalet tego rodzaju rozwiązań zalicza się większą trwałość bieżnika oraz mniejsze zużycie paliwa. Radialne opony rolnicze charakteryzują się jednak mniejszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Ich cena jest ponadto wyższa w porównaniu do opon diagonalnych. Producenci nowoczesnych maszyn rolniczych w większości przypadków decydują się jednak na wyposażenie fabrycznie nowych traktorów w typ radialny - przede wszystkim z uwagi na ich zaawansowaną technologię.

Diagonalne opony rolnicze charakteryzują się tym, że mają wielowarstwową budowę osnowy, a włókna kordu ułożone są pod kątem ostrym w stosunku do drutówki. Dzięki temu wykazują dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Są stabilne i dobrze sprawdzają się na wyboistych terenach. Do prawidłowej pracy wymagają jednak dość wysokiego ciśnienia, co skutkuje intensywniejszym ubijaniem gleby. Zbyt mała ilość powietrza sprawia, że diagonalne opony rolnicze zaczynają się z czasem odkształcać, gdyż cały ciężar maszyny spoczywa na ich krawędziach. Opony diagonalne znajdują zastosowanie w pracach leśnych lub budowlanych oraz w maszynach rolniczych starego typu o niskiej mocy.

Opony rolnicze - podział według zastosowania

Opony rolnicze dzieli się także ze względu na ich zastosowanie. Wyróżnić można m.in.:

 • opony agro-przemysłowe,
 • opony agro-leśne,
 • opony ciągnikowe,
 • opony do przyczep rolniczych,
 • opony flotacyjne,
 • opony do ładowarek rolniczych,
 • opony do ładowarek teleskopowych,
 • opony do kombajnów,
 • opony do opryskiwaczy rolniczych,
 • opony międzyrzędowe.

Jak odczytać rozmiar opony rolniczej?

Rozmiar opony może być przedstawiony w następującym formacie:

320/70 R20, gdzie:

 • 320 to szerokość opony w mm,
 • 70 to profil, czyli stosunek wysokości do szerokości, który wyraża się w procentach (wartość 70 lub mniejsza oznacza oponę niskoprofilową, a wartości powyżej 80 odnoszą się do opon wysokoprofilowych),
 • R oznacza konstrukcję radialną,
 • 20 to średnica felgi.

Rozmiar opony zapisany jest zwykle największą czcionką, a obok niego producenci umieszczają indeks nośności opony. Oznaczenia literowe odnoszą się do indeksu prędkości opony, a pozostałe informacje mogą dotyczyć opony bezdętkowej (TL Tubeless) lub opony dętkowej (TT Tube Type). Na oponie znaleźć można także dodatkowe oznaczenia, takie jak kierunek obrotu, ciśnienie osadzenia na feldze, numer homologacji, nazwę producenta czy miejsce i datę produkcji.

Jak dbać o opony rolnicze?

 • Stosuj się do zaleceń producenta w zakresie użytkowania ogumienia - producent opon rolniczych dokładnie opisuje parametry (np. rodzaj pracy czy zalecaną prędkość), których przestrzeganie zapewni Ci dłuższy okres eksploatacyjny.
 • Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach - rób to co najmniej raz w miesiącu przy użyciu manometru. Optymalna wartość ciśnienia jest podana na oponie - pilnuj, aby utrzymywać ją na właściwym poziomie.
 • Monitoruj luzy na drążkach i stopień zużycia łożysk zwrotnic - regularna kontrola pozwoli Ci zapobiec szybszemu ścieraniu się opon i zachować ich dłuższą żywotność.
 • Odpowiednio przechowuj opony rolnicze - choć na bezpośrednie zużycie opony bezpośredni wpływ ma przede wszystkim jej użytkowanie, to właściwe przechowywanie pozwoli Ci wydłużyć żywotność ogumienia. Nie narażaj go na zbyt silne oddziaływanie wysokich temperatur, promieniowania UV w wysokim natężeniu, chemikaliów czy wyładowań elektrycznych.

Gdzie kupić opony rolnicze? Sklep internetowy oponyexpress.pl

W sklepie internetowym oponyexpress.pl sprzedajemy nowe opony rolnicze - radialne i diagonalne, które z łatwością dobierzesz do swojego pojazdu pod względem wielu parametrów, takich jak profil, indeksy nośności i prędkości, konstrukcja ogumienia czy wzór bieżnika. Odpowiedni dobór opon wpłynie na komfort użytkowania maszyny, pozwoli Ci zmaksymalizować efekty jej działania i ograniczy ryzyko ewentualnych awarii, a co za tym idzie przestojów w pracy. Oferowane przez nas opony rolnicze to gwarancja długotrwałej i bezproblemowej eksploatacji, a także efektywności gospodarowania i ochrony gleby. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Dzięki udostępnianym przez nas atrakcyjnym zniżkom i promocjom kupisz opony rolnicze w okazyjnej cenie. Potrzebujesz fachowej porady w wyborze odpowiednich opon? Skontaktuj się z nami - pomożemy w podjęciu właściwej decyzji.

Rozwiń